04.05.2015

ATP Madryt: Janowicz słabszy od Sousy

Jerzy-Janowicz

Jerzy Janowicz przegrał 0:2 (4:6 5:7) z Joao Sousą (Portugalia) w I rundzie turnieju Masters 1000 w Madrycie. Polak zagrał solidnie, jednak rywal okazał się jeszcze lepszy. 56-rakieta świata awansowała dalej i teraz na jego drodze stanie Stan Wawrinka (Szwajcaria, 8).

W premierowym secie Janowicz nie miał przez dłuższy czas problemów przy własnym podaniu. Grał agresywnie, starał się przejąć inicjatywę na korcie, jednak na początku spotkania wiele się mylił i oddawał łatwe punkty. Sousa wszedł od razu bardzo dobrze w mecz i przy swoich gemach grał praktycznie bezbłędnie. Dopiero w dalszej części pierwszej partii gra uległa lekko zmianie, wyrównała się jeszcze bardziej i także Portugalczyk zaczął się mylić. Niestety JJ zagrał słabo w 10. gemie i stracił podanie. To zadecydowało o losach tej części pojedynku i Polak musiał gonić wynik.

W kolejnej odsłonie zapowiadało się na szybsze przełamanie, jednak Janowicz zdołał utrzymać swojego gema po dwóch dobrych serwisach. Miał wielkie kłopoty w trzecim gemie tego seta, ale wyszedł z opresji i był dalej w grze. Sousa również nie był już tak pewny, Janowicz dobrze returnował, ale ostatecznie popełnił proste błędy i stracił szanse na breaka. Widać było, że zawodnik z Portugalii obniżył loty, ale nadal utrzymywał się w grze i był coraz bliżej zakończenia spotkania na swoją korzyść. Jerzyk nie potrafił tego wykorzystać, a to się na nim zemściło. Joao wrócił do szybkich, kończących uderzeń i wreszcie znalazł sposób na Janowicza. Słabe podanie tuż przed tie-breakiem zadecydowało o wyniku i odpadnięciu z turnieju w Madrycie.