22.01.2015

Australian Open: Jerzyk zwycięża z Monfilsem!

Jerzy Janowicz AO

Jerzy Janowicz niespodziewanie wygrał 3:2 (6:4 1:6 6:7 6:3 6:3) z Gaelem Monfilsem (Francja, 17) w II rundzie Australian Open! Polak zagrał na wysokim poziomie i na pewno zasłużył na awans. To co pokazał w pierwszym swoim meczu w Melbourne było zupełnie odmienne i o wiele gorsze. Tym razem spiął się i udowodnił, że może mierzyć się z czołówką tenisistów.

Zaczęło się interesująco

Pierwsza partia to przede wszystkim bardzo pewny serwis łodzianina. Aż 79% celności pierwszego podania to często Janowiczowi się nie zdarzało. W dziewiątym gemie dostał jedyną szansę na breaka i ją wykorzystał. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie w meczu. Francuz także nie grał źle, jednak odstawał w tym fragmencie gry od naszego reprezentanta.

Druga odsłona to zamiana ról, a właściwie bardzo słaba gra Jerzyka. O ile miał swoje szanse na przełamanie (0/6), tak przy swoich gemach nie grał już tak zdecydowanie. Monfils od razu to wykorzystał i zdobył dwa breaki, które pozwoliły mu spokojnie kontrolować przebieg tej partii i wyrównać stan rywalizacji.

Kolejna część meczu również nie była najlepsza w wykonaniu Jurka, lecz tym razem Polak asami serwisowymi ratował się z opresji. Nic to jednak nie pomogło, ponieważ w tie-breaku okazał się słabszy od przeciwnika i to turniejowa „siedemnastka” była bliżej awansu. W „dodatkowym” gemie Gael nie pozostawił złudzeń Janowiczowi i ograł go do trzech.

Wspaniały comeback!

Czwarty i piąty set to dominacja 24-latka! Po słabszym okresie gry przyszła wreszcie moc i mobilizacja. Świetny serwis, bardzo dobra skuteczność i przede wszystkim mało własnych błędów. Monfils nie mógł poradzić sobie z tak dobrze dysponowanym Jerzykiem i musiał uznać jego wyższość. Po ponad trzech godzinach walki to zawodnik z Łodzi awansował do III fazy Australian Open, gdzie zmierzy się z Feliciano Lopezem (Hiszpania, 12).

Moje przypuszczenia co do meczu się w większości nie sprawdziły. Janowicz zagrał wreszcie tak jak od niego oczekuje więcej kibiców. Koncentracja, regularny serwis i zachowanie zimne krwi w decydujących momentach. Polak zmobilizował się na lepszego rywala, pokazał że potrafi powalczyć i co najważniejsze zwyciężać z teoretycznie lepszymi od siebie. Monfils zagrał również bardzo dobrze, lecz koniec końców odpada z AO. Czy w III rundzie Jerzyk znów pokaże swoją moc? Już niedługo możecie spodziewać się kolejnej zapowiedzi! Hiszpan także do najłatwiejszych rywali nie będzie należał.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o