20.03.2015

Niespodziewana porażka Jerzyka!

Jerzy Janowicz

Jerzy Janowicz przegrał po dwóch setach (2:6 6:7) z Alexandrem Zverevem (Niemcy) w II rundzie Irving Tennis Classic. Polak jak pisałem w zapowiedzi turnieju powinien bez najmniejszych problemów pokonać swojego dzisiejszego rywala, jednak jak widać nie dał rady. W ćwierćfinale nasz zachodni sąsiad zmierzy się z Gillesem Mullerem (Luksemburg, 2). Jak ocenić grę Jerzyka w tym turnieju? Porażka z młodym Niemcem nie pozostawia zbyt wielu dróg.

Janowicz podobnie jak w meczu z Rogerem-Vasselinem miał słabsze momenty w grze. Zverev bezlitośnie to wykorzystał i wynik mówi sam za siebie. W pierwszej odsłonie łodzianin zagrał fatalnie. Powtórzyła się sytuacja z drugiego seta w spotkaniu przeciwko Francuzowi. Totalna dekoncentracja, mnóstwo błędów i to czym miał sobie ułatwiać grę, czyli serwis więcej sobie szkodził. Trzy podwójne błędy serwisowe, 44% celności pierwszego podania i bardzo słaba skuteczność! Jeżeli Janowicz myśli o grze w ATP Tour nie może mieć takich przestojów, a już na pewno nie tak często.

Na szczęście druga partia wyglądała o wiele lepiej. Tak jakbym widział dwóch różnych zawodników w tym meczu, dwa oblicza Janowicza. O ile brakowało jeszcze sporo do tej perfekcyjnej gry z Pucharu Davisa, tak tę część pojedynku Jurek może zaliczyć na plus. Grał pewniej, co też przełożyło się na jego skuteczność, nie popełniał tak wielu błędów i od razu było widać efekt na tablicy z wynikiem. Udało mu się dotrwać do tie-breka, lecz tam Niemiec po raz kolejny pokazał swoją wyższość.

Porażka z młodym Zvervem jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, jednak patrząc na grę Janowicza w pełni na to zasłużył. Jak już wspomniałem Polak musi popracować nad cierpliwością w wymianach i przede wszystkim nad ustabilizowaniem formy. Pierwszy set to istna katastrofa w jego wykonaniu! Oby takich partii było jak najmniej, oby Janowicz w Miami pokazał się z lepszej strony.