12.10.2014

Szanghaj: Król Roger powraca!

Roger-Federer-3

Roger Federer (Szwajcaria) zwyciężył w turnieju rangi Masters 1000 w Szanghaju pokonując 2:0 (7:6 7:6) Gillesa Simona (Francja). Finał stał na wysokim poziomie. Różnice w umiejętnościach były niezauważalne, Francuz postawił bardzo duży opór utytułowanemu przeciwnikowi. Dla „króla Rogera” jest to 82. tytuł w karierze!

Znakomita obsada turnieju

Warto zacząć od tego, że w Szanghaju wystartowała cała światowa czołówka tenisa. Nadal, Djokovic, Federer, Wawrinka, Ferrer i Murray walczyli o miano najlepszego, ale jak się okazało tylko Roger był w stanie dotrzeć do finału. Niespodziewanie w meczu o tytuł znalazł się Simon, który na pewno nie był w najwyższej dyspozycji ostatnimi czasy. Zawodnik trójkolorowych w pełni zasłużył sobie na to, by powalczyć ze Szwajcarem o końcowy triumf, jednak jak się okazało zabrakło mu zimnej krwi w ważnych momentach.

Murray ponownie lepszy od JJa

W turnieju Masters wystąpił także Jerzy Janowicz, lecz szybko zakończył swój udział. Po wygranej nad Edouardem Rogerem-Vasselinem (Francja) w I rundzie ponownie spotkał się z Andy’m Murray’em (Wielka Brytania) i musiał uznać jego wyższość. Mimo walki poniósł porażkę w dwóch setach i po raz kolejny to „Murarz” awansował dalej. Przygoda reprezentanta Wielkiej Brytanii w Szanghaju nie trwała wcale długo. Już w III rundzie przegrał z Davidem Ferrerem (Hiszpania)!

Sensacja to mało powiedziane

Mimo słabszej dyspozycji Andy’ego to nie on moim zdaniem zagrał tutaj najsłabiej. Ogromną sensacją było odpadnięcie Rafaela Nadala (Hiszpania) już w II fazie imprezy! Zawodnik z Majorki przegrał z Feliciano Lopezem (Hiszpania) po dwóch setach i to właśnie Rafa zasługuje na miano rozczarowania w Szanghaju. O ile myślałem, że poprzedni turniej i porażka z Klizanem była przypadkiem, tak tutaj widocznie lepszy okazał się Lopez i w pełni zasłużenie wygrał z byłym liderem rankingu.

W tej samej rundzie z Mastersem pożegnali się również Stan Wawrinka (Szwajcaria), Kei Nishikori (Japonia), Grigor Dimitrov (Bułgaria) oraz Richard Gasquet (Francja)! Ostatni z nich miał najtrudniejszego rywala, bo przegrana z Tomasem Berdychem (Czechy) nie jest wielkim zaskoczeniem, ale Szwajcar, Japończyk i Bułgar na pewno występu do udanego nie mogą zaliczyć. Porażki odpowiednio z Simoenm, Sockiem oraz Benneteau bardzo dziwią. Tylko Stan wygrał jednego seta, a reszta tenisistów w drugiej rundzie została odesłana do domu nawet bez jednej partii.

III faza bez większych niespodzianek, ale w ćwierćfinale po raz kolejny pozytywnie zaskoczył Gilles. Francuz wygrał z Berdychem po świetnym spotkaniu, a w decydującej odsłonie nie oddał mu nawet jednego gema! W półfinałach niespodziewanie znaleźli się Simon i Lopez, a także mogliśmy oglądać szlagier – Federer vs. Djokovic! Szwajcar i Serb pokazali, że znają się bardzo dobrze, czytają grę przeciwnika. Co zaskoczyło? Sam wynik, ponieważ to Nole był faworytem rywalizacji. Światowa „jedynka” po triumfie w Pekinie była nie do zatrzymania, a w Szanghaju okazał się słabszy po dwóch setach. Spotkanie nie stało na najwyższym poziomie, ale w pełni na walkę o tytuł zasłużył Szwajcar.

Klasa sama w sobie

W samym finale świetna gra Federera i Simona, lecz w decydujących momentach to „Fedex” wychodził górą. Początek na pewno nie był dla niego najlepszy. Już na otwarcie stracił swoje podanie, ale Gilles nie zdołał utrzymać jej do samego końca. W gemie na seta zaprzepaścił swoją szansę, a następnie poniósł porażkę w tie-breaku, gdzie miał piłkę setową. W kolejnej części pojedynku obyło się bez przełamań, jednak ponownie zawodnik trójkolorowych mógł zakończyć partię przed „trzynastym gemem”. Tak się nie stało, a co gorsze dla niego Roger pokazał swój najlepszy tenis czym zapewnił sobie 82. tytuł na kortach ATP Tour!

Jak wspomniałem wyżej rozczarował Nadal, ale również Wawrinka, Nishikroi i Dimitrov spisali się słabo. Najlepszy zdecydowanie Simon, do niego można dołączyć Lopeza, ewentualnie Benneteau oraz Youzhny’ego. Co przyniesie nam kolejny tydzień? Wiedeń, Moskwa i Sztokholm – to tam przeniosą się teraz najlepsi tenisiści świata.