25.10.2015

Trudny początek Radwańskiej w Singapurze

Agnieszka Radwańska przegrała w trzech setach (6:4, 3:6, 4:6) z Marią Sharapovą w fazie grupowej turnieju kończącego sezon w Singapurze. Po dwóch godzinach i 47. minutach gry zawodniczka rozstawiona z numerem piątym musiała uznać wyższość przeciwniczki. W kolejnym bezpośrednim pojedynku Polka poniosła 13. porażkę przeciwko Rosjance i tym samym utrudniła sobie drogę do półfinału.

W pierwszym meczu Grupy Czerwonej wiceliderka światowego rankingu i pod nieobecność Sereny Williams faworytka – Simona Halep – łatwo pokonała Włoszkę Flavię Pennettę 6:0, 6:3. Drugi pojedynek rozegrały Agnieszka Radwańska i Maria Sharapova. Tenisistki rozpoczęły dość spokojnie, na początku obie wygrały gładko własne podania (1:1). W kolejnym gemie rosyjska gwiazda miała problemy, popełniła dwa błędy serwisowe, co dało Polce szansę na przełamanie, jednak ostatecznie Masha zdołała się wybronić. Podobny przebieg miał czwarty gem w tej partii z tą różnicą, że to Isia musiała bronić dwóch break pointów. Dalsza część spotkania była wyrównana i gemy trwały znacznie dłużej. Żadna z zawodniczek nie straciła serwisu, a każdy punkt kosztował obie dużo wysiłku. Kluczowym momentem premierowego seta było przełamanie w dziewiątym gemie, w którym Rosjanka popełniła aż dwa podwójne błędy serwisowe. W kolejnym punkcie Sharapova zrehabilitowała się asem serwisowym, ale przy kolejnym bp wrzuciła piłkę w siatkę (5:4)! Do zwieńczenia partii krakowiance wystarczyło jedno przełamanie, ale trzeba przyznać, że obie tenisistki grały solidnie, jednak w końcówce lepsza okazała się Polka.

Drugiego seta Rosjanka rozpoczęła również od wygrania własnego podania. W kolejnym gemie popisała się świetnym skrótem, skutecznie rozrzucała Isię po korcie i już na początku uzyskała przełamanie. Trzeci z rzędu wygrany gem przez Sharapovą dał jej spora zaliczkę w tej odsłonie. Zdecydowanie lepiej dysponowana rosyjska tenisistka utrudniała grę naszej reprezentantce, przez kątowe zagrania, ale ostatecznie po grze na przewagi krakowianka zdołała utrzymać podanie (1:3). Wydawało się, że Radwańska będzie w stanie „dogonić” wynik, ale coraz pewniej czująca się na korcie Maria nie zwalniała tempa i podwyższyła prowadzenie (1:4). Przewaga, którą uzyskała turniejowa „trójka” była zbyt duża, by 26-latka zdołała wyjść obronną ręką w tym secie. W siódmym gemie Polka podjęła walkę i przełamała, ale w kolejnym nastąpiło przełamanie powrotne, a zamknięcie drugiego seta przez Sharapovą było formalnością (6:3).

Decydującą partię Radwańska rozpoczęła zdecydowanie lepiej. Od początku grała solidnie, co dało gema wygranego „na sucho”. W drugim gemie zawodniczki rozegrały aż 19. punktów! Przy serwisie rywalki krakowianka szukała okazji, by przejmować inicjatywę, walczyła o każdą piłkę, ale zdarzały się jej również proste pomyłki, które ostatecznie zaważyły o losach tego gema (1:1). Wydawało się, ze w tej części spotkania Agnieszka miała lepsza sytuacje, jednak precyzyjna i zmuszająca do błędów Rosjanka wykorzystała szanse na przełamanie (1:2). Coraz pewniej grająca Sharapova bezproblemowo wygrała kolejne swoje podanie (1:3). W siódmym gemie doszło do drugiego przełamania. Zdominowana Polka nie miała argumentów by przeciwstawić się rywalce. Wynik wskazywał, że spotkanie zmierza ku końcowi, ale rosyjska tenisistka straciła koncentrację i przegrała dwa gemy z rzędu! Nasza tenisistka miała szanse by wyrównać stan rywalizacji, lecz Radwańska nie była konsekwentna w swej grze i zeszła z kortu pokonana (4:6).

Podsumowując cały mecz można być rozczarowanym postawą Agnieszki, kilkakrotnie potrafiła wyjść z opresji, wybronić break pointy i wrócić do gry, jednak ciężko wypracowane punkty potrafiła oddać po prostych błędach. Szkoda tak wyrównanego spotkania, tym bardziej, że Rosjanka była dziś do pokonania. Warto również zwrócić uwagę na drugi set, w którym Polka za łatwo oddawała inicjatywę na korcie i tym samym pozwoliła swojej rywalce wrócić do meczu. Szansę na awans Radwańska musi szukać w spotkaniach z Halep i Pennettą.