-->

09.02.2017

Czy tenis musi być drogi?

przez

fototapeta_tenis_ziemny

Epickie wymiany, różne style gry, walka, adrenalina to wszystko mamy okazję oglądać podczas turniejów WTA i ATP jak i podziwiać wielkich mistrzów. Wszystko wygląda pięknie sprzed ekranu telewizora, jednak w tym wpisie chciałabym zwrócić na koszty i amatorskie uprawianie tej dyscypliny sportu. Czy wciąż panuje przekonanie, że tenis ziemny jest dla tych „z wyższych sfer”?

Minimalizacja kosztów

Przeświadczenie, że „biały sport” kojarzy się nam z ludźmi bogatszymi pewnie istnieje do dziś, ale czasy się zmieniły, a wraz z nimi warunki do uprawiania tenisa ziemnego. Jak więc można cieszyć się z gry w tenisa, nie wydając przy tym majątku? Patrząc z perspektywy amatora, by wyjść na kort musimy mieć rakietę, partnera do gry… i piłeczki. Jeśli chodzi o sprzęt nie potrzebujemy nic poza rakietą. Wydatki związane ze sprzętem dotyczą niemal każdej dyscypliny sportu, konieczne jest wydanie kilkaset złotych, ale istnieje również możliwość wypożyczenia. Największe koszty będą wiązały się z wynajęciem kortu.

Jak zminimalizować te koszty? Namówić znajomych do wspólnej zabawy lub poszukać chętnych na takie zajęcia. Wierzcie mi… w trzy albo cztery osoby też można się świetnie bawić, jednocześnie ucząc się, a koszty dzielą się na wszystkich!

Jeśli gramy jeden na jeden – koszty dzielimy przez dwie osoby. Jeśli jednak chcemy pograć częściej, ale nie nadszarpnąć tym samym swojego budżetu, to warto poszukać partnerów do gry deblowej. Wtedy koszty dzielimy na cztery! Dużo osób w ten właśnie sposób gra w sezonie zimowym, gdy ceny kortów rosną dwu- albo nawet trzykrotnie. Tenis nigdy nie będzie nudny jeśli przeciwnik/przeciwnicy są na podobnym lub lepszym poziomie.

Ostatnim elementem naszej układanki są piłki i naciąg. Na zaawansowanym (ale nadal amatorskim) poziomie gry puszka piłek starcza na jakieś 3–4 gry po dwie godziny. Osoby mniej zaawansowane, jak można się domyślić, będą zużywały piłki troszkę dłużej. Poza tym znowu wchodzi tutaj element podziału. Naciąg przy rekreacyjnej grze wymienia się co kilka miesięcy i jest to koszt około 50-100 zł w zależności od naciągu. Ale pamiętajmy, że w innych dyscyplinach sprzęt również wymaga wymiany lub konserwacji. Niekiedy nawet częstszej i/lub droższej niż w przypadku naciągu.

Przyjemne z pożytecznym

I tak naprawdę to wszystkie koszty jakie trzeba ponosić grając amatorsko. Nie ma nic lepszego niż spędzanie wolnego czasu na naszym hobby. Pewnie są tutaj osoby, które boją się pójść na kort, które nie trzymały rakiety w ręce. To nie jest przeszkoda by zacząć – pójdziesz raz i takie wyjścia staną się rutyną. Czasami trudno jest znaleźć partnera do gry, ale właśnie to jest też powód, który skłonił mnie do napisania tego wpisu.

Nikt z Twoich znajomych nie interesuje się tenisem, a zasady gry to „wyższa matematyka”? Pod tym wpisem możemy stworzyć dyskusję, która pomoże nam połączyć się na korcie, odnaleźć osobę, która kocha ten sport i rozumie to, co czujesz kiedy oglądasz pięciogodzinną rywalizację Federera z Nadalem. Uwierzcie, nic tak nie łączy jak wspólne zainteresowania!

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x