-->

18.05.2015

Jak analizować tenisowe spotkania? – część 1

Logo-GSiM

Dawno niczego nie pisałem odnośnie zakładów bukmacherskich, a jako że Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz trenują w spokoju przed French Open nadarza się okazja, żeby dodać coś nowego. Wpis będzie można uznać za kontynuację „Analiza meczu – strony godne polecenia„. Kto nie wie, gdzie szukać ciekawych informacji, statystyk zawodników to zapraszam właśnie do poprzedniego tekstu. Tym razem skupię się na szczegółowym opisie przykładowej rywalizacji. Wpis zostanie podzielony na trzy części, żeby teksty nie były zbyt długie. Zaczynamy!

Pierwsza podstawowa zasada to znać obu zawodników, żeby przynajmniej szczątkowo orientować się jaki styl prezentują, na jakiej nawierzchni lubią grać, a jakiej raczej unikają. Im lepszy research tym lepsze będzie analiza, a to także w jakiś sposób powiększa szanse na naszą wygraną. Niestety to nie wszystko, ale początek jest najważniejszy, więc skupmy się na razie na tym.

Dla najlepszego zobrazowania podam bardzo prosty przykład dla większości zainteresowanych. Szlagierowe spotkanie Rogera Federera z Rafaelem Nadalem. Zbliża się French Open, więc załóżmy, że Szwajcar z reprezentantem Hiszpanii zagrają na mączce. Od razu włącza się czerwona lampka dla bardziej zorientowanych w tenisie: „Nadal – król mączki!„. Trudno się z tym nie zgodzić. Rafa na swojej koronnej nawierzchni w całej karierze przegrał dotychczas tylko 29. meczów, dla porównania Federer – 65. Jest jeszcze istotny szczegół! Zawodnik z Majorki ma ponad sto wygranych więcej rywalizacji od Rogera na clay’u. Widać komu bardziej odpowiadają wolne korty i można w tej kwestii plus zapisać na korzyść Nadala.

Teraz przyjrzyjmy się stylom obu tenisistów, bo bez wątpienia są różne. Szwajcar lubi grać szybko, skracać wymiany i dobrze czuje się pod siatką. Jednoręczny backhand, bardzo dobry serwis i ofensywna gra. Na przeciw Rafa, który jest uniwersalnym zawodnikiem. Potrafi grać dobrze w ataku, ale to co wyprawia w defensywie zasługuje na najwyższe uznanie. W zasadzie większość stawiających u firm bukmacherskich uważa Nadala za gracza skupionego na obronie, a moim zdaniem jest to ujma dla reprezentanta Hiszpanii. Topspinowy forehand, rotacyjna gra, dużo biegania i wielka wola walki. Serwis solidny, a do tego jest leworęcznym graczem co także ma wpływ. Niektórym trudno się przestawić na wyrzucające podania i mają z tym ogromne kłopoty. Tutaj nie ma tak wielkich różnic, jeśli chodzi o umiejętności. Clay bardziej promuje styl Nadala o czym wspomniałem już wcześniej.

Mamy już krótkie opisy tenisistów, ale co dalej? W kolejnych dwóch częściach znajdziecie między innymi:

  1. Jak analizować formę zawodnika?
  2. Na co zwracać szczególną uwagę przy ocenianiu poprzednich spotkań?
  3. Czy H2H jest tak ważnym aspektem w rywalizacji tenisistów?
  4. Jaki wpływ mają poprzednie występy zawodników w danym turnieju?

Jeżeli jesteście ciekawi mojego zdania na ten temat zapraszam do śledzenia naszych social media. O każdym wpisie informujemy na Facebooku, Twitterze oraz Google+. Zapraszam do dyskusji oraz przypominam o ankietach dotyczących Wielkiego Szlema we Francji.

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x