-->

15.08.2015

Komentatorzy z pasją, czy przypadkowi ludzie?

przez

Tenis

W przerwie pomiędzy występami Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza (turniej w Cincinnati od poniedziałku) postanowiłem napisać luźniejszy tekst o naszych komentatorach. Dlaczego właśnie taki temat? Co mnie do niego skłoniło? Odpowiedź jest prosta – ostatni turniej w Montrealu, a właściwie transmisje z meczów Isi. Zapraszam do dalszej części wpisu.

Listę otwiera główny prowokator tego tekstu – Jacek Jońca. Ekspert z TVP Sport strasznie mnie do siebie zraził niektórymi wypowiedziami podczas spotkania z Halep. Jak Radwańska miała się dobrze, wychwalał pod niebiosa, chociaż każdy kto widział tę rywalizację nie może mieć żadnych wątpliwości, że wygrana w pierwszym secie to zasługa głównie słabej gry Rumunki. Jak krakowianka zaczęła się gubić zachwyt nagle zniknął, a można nawet powiedzieć, że opinia komentatora poszła w drugą stronę. Do tego tekst „piłka sezonu”, gdy Polka zagrała po prostu dobrym, nie jakimś nadzwyczajnym lobem są nie na miejscu. Zakończenie relacji i „toaleta psychiczna Halep” także zrobiła furorę w internecie. To tylko nieliczne wymysły Jacka Jońcy z Rogers Cup.

Zupełnie inne wrażenie zrobiła na mnie Joanna Sakowicz-Kostecka, która szczególnie dobrze komentowała spotkanie przeciwko Alize Cornet. Była tenisistka, teraz komentatorka w TVP Sport zna się na rzeczy, ale przecież to nie może dziwić. Do tego jej barwa głosu i umiejętność wysławiania się naprawdę zachęca do oglądania białego sportu. Szkoda tylko, że niektórzy nie potrafią takich osób dopuścić do głosu i w pół zdania psują całą koncepcję autorki. Niejednokrotnie pan Jacek wchodził w zdanie, kiedy to zapowiadała się ciekawa wypowiedź pani Sakowicz-Kosteckiej. Cóż miejmy nadzieję, że takich komentatorów tenisa ziemnego będzie więcej jak pani Joanna.

Oprócz TVP Sport transmisje w polskiej TV można oglądać również na Polsat Sport, czy Eurosporcie. Tam także są lepsi i gorsi, bardziej denerwujący i tacy, których chce się słuchać. Do grona moich ulubionych ekspertów na pewno należą Marek Furjan i Marcin Muras. Tego pierwszego rzadko można usłyszeć, bo komentuje głównie Wielkie Szlemy, ale to tylko pokazuje, że jest wybitnym ekspertem. Inną sytuację mamy z panem Marciem, którego ostatnio można było usłyszeć podczas meczów Jerzego Janowicza. Kolejna osoba znająca się na tenisie, do tego podczas relacji potrafi kilkukrotnie „rzucić” ciekawą historią. Słychać w jego komentarzu, że to nie jest przypadkowa osoba. Oczywiście nie chcę ujmować innym, bo też mają wiedzę, ale jakoś mnie mniej przekonują.

Z grona dziennikarzy Polsat Sport należy też wyróżnić Katarzyna Nowak, chociaż w tym przypadku nie jest tak bardzo przekonany jak do pani Sakowicz-Kosteckiej. Główne zastrzeżenia mam do barwy głosu, która po prostu mi nie odpowiada. Tylko na to wpływu akurat pani Katarzyna nie ma. Poza tym wszystko jest jak najbardziej w porządku, chociaż też spotkałem się z negatywnymi opiniami, których osobiście nie rozumiem.

Jest też kilka osób, które podobnie jak pań Jońca mnie zrażają. Może nie aż tak bardzo, ale też z niechęcią wtedy słucham komentarza. Nie wiem czy oglądaliście kiedyś transmisję bez głosu, ale ogólnie nie polecam. W meczu z Halep w drugim secie zdarzyło mi się wyciszyć dźwięk, bo już miałem po prostu dosyć. To jedna z nielicznych sytuacji, ale od czasu do czasu się zdarza głównie ze względu na złą relację ekspertów. Niejednokrotnie słyszałem jak dziennikarze się mylili co do kraju pochodzenia, czy choćby nazwania zagrań tenisistów. W tym gronie jest Tomasz Tomaszewski, który nawet do pięt nie dorasta komentarzowi swojego zmarłego ojca. To także komentator z Polsat Sport, ale nim akurat stacja nie za bardzo może się szczycić.

Wspomniałem także o Eurosporcie, tam relacje z turniejów także możemy oglądać, chociaż osobiście dużo meczów tam nie widziałem. Marek Furjan, Karol Stopa, nie jestem pewien czy czasami też nie pojawił się tam kiedyś Dawid Celt, o którym też słyszałem kilka miłych słów. Z własnego doświadczenia akurat na jego temat za wiele nie mogę powiedzieć, więc kto może się podzielić swoją opinią co do jego osoby byłbym wdzięczny.

Jest pewnie też kilku komentatorów, których słyszałem tylko kilka razy, więc nie mam wyrobionej opinii. Kojarzy mi się Krzysztof Wanio, Tomasz Lorek, Dawid Olejniczak, czy Tomasz Wolfke, ale wyrobionego zdania o nich nie mam. Wyczerpałem tylko częściowo temat, ale na pewno macie swoich ulubieńców i tych których nie trawicie. Może jakimś cudem dojdzie to do niektórych z wymienionych komentatorów, może przemyślą sobie trochę to wszystko, ale przecież to tylko moja opinia. W internecie możemy znaleźć na pewno niejedną refleksję na podobne tematy, ale czy ktoś się tym przejmuje? Chętnie poczytam Wasze wrażenia, doświadczenia, refleksje jakie macie podczas oglądania polskich transmisji. Poniżej też macie ankietę! Za każdy głos bardzo dziękujemy.

 

Którego polskiego komentatora lubisz najbardziej?

 • Karol Stopa (30%, 38 Votes)
 • Joanna Sakowicz-Kostecka (18%, 23 Votes)
 • Dawid Olejniczak (12%, 15 Votes)
 • Tomasz Lorek (8%, 10 Votes)
 • Marek Furjan (6%, 8 Votes)
 • Dawid Celt (6%, 8 Votes)
 • Tomasz Tomaszewski (5%, 6 Votes)
 • Jacek Jońca (3%, 4 Votes)
 • Marcin Muras (3%, 4 Votes)
 • Michał Lewandowski (3%, 4 Votes)
 • Katarzyna Nowak (2%, 3 Votes)
 • Krzysztof Wanio (2%, 2 Votes)
 • Tomasz Wolfke (1%, 1 Votes)

Total Voters: 126

Loading ... Loading ...

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
grzegorz
grzegorz
13 dni temu

Katarzyna Nowak to tragedia. Czy szefostwo stacji nie słucha od czasu do czasu jej relacji? Tembr głosu nie do przyjęcia. Usypia, brak emocji, paplanina. Trochę jakby naśladowała seniora Tomaszewskiego, ale kuda jej tam. Może i ta pani ma wiedzę o tej dyscyplinie, ale nie każdy malarz pokojowy musi być od razy artystą. pewnie ta komentatorka więcej nadawałaby się do komentarzy pisanych niż relacji na żywo.

Jerry
Jerry
5 miesięcy temu

Katarzyna Nowak tragedia mówi non stop !!!

Waldemar
Waldemar
1 rok temu

Prosze pozwolic, ze powiem moje zdanie (z przykroscia) na temat komentatorki tenisa, Pani Katarzyny Nowak. Byc moze jest to mila I sympatyczna osoba, ale nie powinna byc obsadzana w roli komentatorki. Tego Co Ona opowiada I jak to robi, nie da sie sluchac. Jej monotonny glos tresci Jej w powiedz I nie pasuja absolutnie jako komentarz sportowy. Pewnie nie wie, ze mowienie… Byle duzo I nie w pore. Niestety jedynie psuje czesto bardzo emocjonujace wydarzenia na korcie.

Tadek
Tadek
1 rok temu
Reply to  Waldemar

Wyrzućcie tego Jońce jego sie nie da słuchać
Nie daje nic powiedziec Celtowi jak tylko Celt coś chce powiedzieć on zaczyna swoje,wszystko wie lepiej np ze to może być piłka meczowa a to setowa no takie bzdury gada że nie da się tego słuchać.Nie wyłączam dzwieku ze względu na Celta .

Iwo
Iwo
1 rok temu
Reply to  Waldemar

ja dodam jeszcze pana Stope.
Jego plotkarskie nowinki i niekończący się słowotok odbiera przyjemność oglądania tenisa!

Karol
Karol
11 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

w pełni podzielam opinię o usypiającym, rozgadanym komentarzu K. NOWAK

Seba
Seba
11 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Zgadzam się z panem w stu procentach, gdy ona komentuje to psuje po prostu cały mecz i zniechęca człowieka do oglądania….

Piotr
1 rok temu

Komentowanie przez K. Nowak – nie do słuchania!

Piotr
1 rok temu

Katarzyna Nowak – zachrypnięty i zawodzący głos, mówi w trakcie wymian, ogólnie nie do słuchania Tragedia i powód, żeby wyłączyć głos.

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Tomasz Lorek Jak to możliwe, że On komentuje mecze tenisa. 1. Na tenisie się nie zna. 2. Non stop uzywa tych samych fatalnych kolokwializmów 3. Przez pół meczy opowada o rzeczach nieistotnych – mecze Pucharu Devisa, debel (zawsze i wszędzie to wrzuci) 4. Jakieś opowiastki nieistotne nie dotyczące meczu 5. Fatalne porównania (zagrał niczym Llayton Hewitt przed laty) 6. Tragiczny ton głosu (jak zdarzału Mu się komentować z kimś innym to sie hamował i zmieniał ton głosu, ale aktualnie juz nikt z Nim w parze nie komentuje) 7. Sztuczy śmiech w dziwnych momentach Gem na sucho, czyli bez straty punktu sprząta przy sieci wyczyścił linie nie zamirzeza wywieszać białej chorągiewki wieża z Tandil jegomośc z Bazylei, jegomość z…. kick serwis, wbija gwoździa (przy serwisie) – to jedyne co potrafi w swoich komentarzach powiedzić o serwisie ozi open kangur z Sydney znakomicie skonstruowany punkt.. itp.. non stop to samo w każdym… Czytaj więcej »

Karol
Karol
11 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

Opowiastki, nawiązania porównania Pana Lorka irytują, przeszkadzają, chce być elokwentny a męczy tylko

Krzysztof
3 lat temu

Komentatorzy mają straszną maniere. Za dużo mówią, popisują się swoją wiedzą i, w gruncie rzeczy, przeszkadzają w oglądaniu. A już najgorzej, jak są we dwójkę. Wtedy usta im się nie zamykają i prześcigają się wzajemnie w tych popisach. Lepiej wtedy wyłączyć głos i skupić się na wizji ?.

Bulbul
Bulbul
3 lat temu

Nie piszecie nic o Tomaszu Lorku? Skręca mnie jak muszę wysłuchiwać jego słowotoku. Skąd on bierze takie porównania?
„nakarmił piłeczkę rotacją…”
„wyartykułował okrzyk…”
„Federer jest lingwistą…”!!!
„pilnuje sieci…” Kto w tenisie mówi na siatkę sieć???
Do tego fatalny akcent, chyba „patent” na oryginalność. Ani to angielskie ani polskie.
Potrafi zepsuć całą przyjemność z oglądania meczów tenisowych. Jońca, to przy nim nie najgorszy komentator.

Krystyna
Krystyna
3 miesięcy temu
Reply to  Bulbul

Też wyłączam. Nie mogę słuchać tego głosu, i akcentowania ostatniej sylaby (nie chodził do podstawówki, nie miał Pani od polskiego?), i to jeszcze z jej przeciąganiem, np. uderzeNIEEEE. Tragedia. A pamiętacie jak kiedyś przyjmowano do tv tylko osoby mówiące po polsku, jak np. p. Suzina, Edytę Wojtczak, czy Krystynę Czubównę? Teraz wszystko „spsiało”. Dlaczego?

ola
ola
3 lat temu

Niestety nie zgadzam się z komentarzem. Katarzyna Nowak – zmanierowana , stronnicza …. przechodzę na kanał włoski .Ponadto słowotok. Zapomina ze komentuje w telewizji. Kostecka tez wielka gwiazda bez sukcesów. Grać to zamało może nawet to przeszkadza. Tomaszewski ojcu do pięt nie dorasta. Często nie wie o ci chodzi i nie zauważa ze mecz się zmienił. Oglądamy co innego. Michał Lewandowski spokojny, nienachalny o rzeczowy.

Krzychu
Krzychu
3 lat temu

Tomasz Tomaszewski to chyba za nazwisko komentuje sportowe wydarzenia.
Ostatnio komentowal slalom gigant mezczyzn i mialem wrazenie ze chyba oglada inne zawody niz te o ktorych mowi. Mega to irytujace..

Leszek
Leszek
4 lat temu

Jońca to beznadziejny komentator, tenis to dla ludzi inteligentnych .

Martin
Martin
4 lat temu

Przed chwilą Pan Jacek Jońca po raz kolejny popisał się jakże „inteligentnym” komentarzem na koniec meczu Radwańska-Davis. Obraził się Na Agnieszkę, że nie dała mu dobrego meczu do komentowania. Komentarz grobowy, bo przecież Agnieszka grała źle.. Ech, to jeden z najgorszych „komentatorów”. Raczej amator z długim stażem w telewizji..

Piotr
Piotr
4 lat temu

A dlaczego nikt sie nie upomina o Wojciecha Fibaka. Przeciez zna tenis od potrzewki.

widz
widz
4 lat temu

Szkoda,że tak kompetentny i doświadczony komentator nie potrafi przez częstopolską manierę wypowiedzieć nazwiska KuZnietsowa i non stop błędnie wciska nam KuŹniecowa ,nie będę już się czepiał akcentowania, bo tego na pewno by nie przeskoczył ,obyśmy przy następnym meczu z Vesniną nie usłyszeli np serw KuŹniecowa- odbór WieŚnina . Proszę nie iść tą drogą ,bo będzie trzeba powiedzieć do widzenia P. JaĆku JońCia, pewninie szybko by Pan prostował-to taka zawsze szybka reakcja orłów Tv.Powodzenia

Fran
Fran
4 lat temu

Wymienię trzech komentatorów, których nie da się słuchać!! Tembr głosu, ton głosu, treść wypowiedzi oraz moment komentowania – w trakcie gry ! – powodują, że zawsze, ale to zawsze wyłączam dźwięk. Są to : P. Jońca !!! P. Nowak !!! P. Tomaszewski !!! Z kolei bardzo przyjemnie się ogląda mecze słuchając: P. Lewandowskiego i oczywiście P. Joannę.

Janusz
Janusz
5 lat temu

Po dzisiejszym oglądaniu tenisa stwierdziłem, ze p.Jońca jak i p.Lewandowski są wielkimi nudziarzami jako komentatorzy tenisa. Ciekawe czy dostaja wynagrodzenie za ilość wypowiedzianych słów. Telewidzów traktują jako ślepych i głuchych. Klepią przez cały cas trwania meczu. Jeżeli można to przełączam tv na eurosport w j. angielskim albo na supertenis w j. włoskim. Tam krótko i zwięźle komentują mecz i nie przeszkadzają w jego oglądaniu.
Przez swoja paplaninę nie można odczuć atmosferę meczu.

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Dzisiejszy komentarz p. Joncy meczu Agnieszki Radwanskiej z Yaroslava Shvedowa fatalny. Uwazam, ze powinno sie wykluczyc p. Jonce z komentowania meczy tenisowych. Jezeli ma nadal byc komentatorem to nalezy wpierw go wyslac na trening do komentatorow angielskich.

Bari
Bari
5 lat temu

Jonca jest okropny!!!!!! Wezcie go stamtad!!! Anemioza z przymuleniem totalnym!!

arki
5 lat temu

Za każdym razem gdy Jacek Jońca komentuje mecz tenisowy zamiast głosu włączam muzykę, bo mam alergię na tego pana.A to wszystko przez pana redaktora Karola Stopę który pokazuje że komentarz może być fachowy ciekawy i mądry.Boże broń tenis przed red. Jackiem Jońcem.

widz tenisa
widz tenisa
5 lat temu

Jacek Końca – fatalny komentator tenisa. Nie komentuje tenisa tylko swoje emocje. To są odzywki kibica a nie komentatora. Komentarz ni do zniesienia!

adel
adel
6 lat temu

Pani Justyna Kostyra (corka tego Andrzeja).zrobila fantastuczne wrazenie. Wiedza umiejetnosc poslugiwania sie jezykiem i przyjemny glos. Znakomite przygotowanie do ttansmisji. Odkrycie jak dla mnie szkoda ze miejsce jej zajmuje iryujaca Katarzyna znowuz Nowak.

Elżbieta
Elżbieta
5 lat temu
Reply to  adel

Zgadzam się. Pani Katarzyna Nowak zakłóca swoimi „komentarzami” i wręcz psuje przyjemność oglądania i przeżywania pięknych chwil tenisowych. Jej ekscytacja jest wręcz irytująca i przeszkadzająca . Ponadto Jej „znajomość” ojczystego języka przeraża. Zupełnie nie ma pojecia, że istnieje przypadek Kogo?Co? „zagrała skrota” ,”rozpoczyna pierwszego seta” i wiele, wiele innych. Uszy bolą. Pozdrawiam

C.O.W. - Czytamy Obstawiamy Wygrywamy

Haha nie spodziewałem się takiego wpisu, ale dokładnie to samo miałem napisac, a wyjales mi to z ust. „PILKA SEZONU, TO JEST PILKA SEZONU” – a byl to zwykly lob jakich jest tysiace w tenisie, a na dodatek Agnieszka czesto lobuje.
Odnosnie komentator to jest wielu dobrych i ciezko sie przyczepic, bo kazdy ma jakies zalety i wady. Olejniczak, Stopa, Celt to moi faworyci, po drugie ja osobiscie bardzo czesto ogladam tenis po wlosku i angielsku, a nazwiska komentator sa mi szczerze malo znane.

33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x