-->

29.02.2016

Pora na bukmachera – #3 Over, czy under – jak typować w tenisie?

Tenis to specyficzny sport, nie wszyscy znają jego zasady, nie każdy potrafi zrozumieć na czym polega over/under gemowy/setowy. Właśnie dlatego dla tych osób wyjaśnię różnicę na prostym przykładzie, a następnie poradzę dla bardziej zaawansowanych graczy jak wybierać spotkania do tego typu zdarzeń. Zapraszam do kolejnego wpisu z serii – Pora na bukmachera!

Tak jak wspomniałem, na starcie krótkie omówienie co to w ogóle jest. Otóż po polsku under – poniżej, over – powyżej, ale to już pewnie większość z Was się domyśliła. Jeśli dorzucimy do tego gemy lub sety to sprawa staje się już na pewno jaśniejsza. Jak to ma się w tenisie ziemnym?

Przykład

Otóż dla przykładu weźmy ostatnią rywalizację Agnieszki Radwańskiej z Robertą Vinci. Mecz zakończył się po trzech setach (3:6 6:2 6:3) zwycięstwem naszej reprezentantki, jednak nie w tym rzecz. Standardowa linia jaka była wystawiona na ten mecz w większości przypadków to 20.5 gemów.

Co to oznacza dla nas? Załóżmy, że postawiliśmy przed spotkaniem na under gemowy. Znamy rezultat końcowy i co teraz? Musimy dodać wszystkie gemy jakie były rozegrane w tej rywalizacji:

3+6+6+2+6+3=26 gemów

Mamy już obliczone, co prawdopodobnie dla wszystkich czytających nie było problemem. Mieliśmy linię 20.5 gema, postawiliśmy na under, wyszło 26 gemów, czyli wiąże się to z przegranym zakładem. Dlaczego? To chyba nie muszę wyjaśniać. Krótki przykład z gemami chyba wystarczająco zobrazował na czym rzecz polega. Z setami sprawa jest jeszcze łatwiejsza, ponieważ bukmacherzy zazwyczaj nie mają wyjścia i dają linię 2.5 seta (wyjątki podczas Szlemów u panów i Pucharu Davisa – wtedy linia jest wyższa).

Jakie spotkania grać tą metodą?

Od razu rodzi się pytanie – Jak szukać spotkania, które możemy zagrać? Tak naprawdę na każdy mecz under/over są podane linie, ale nieraz bardzo trudno oszacować co jest bardziej prawdopodobne. Z doświadczenia wiem, że najlepszy okres na overy gemowe powoli się zbliża. O czym myślę? Gra na wolnych kortach sprzyja długim wymianom, a co za tym idzie rosną szanse nawet dla średnich tenisistów na urwanie „dużej” liczby gemów komuś z TOP. Oczywiście ma to też swoje wady, bo na wolniejszych nawierzchniach łatwiej o przełamanie, jednak jak już wspomniałem w tym okresie zaobserwowałem wzrost overów.

Które rozgrywki są korzystniejsze dla zdarzeń over/under?

Jak się sprawa ma, jeśli chodzi o rozgrywki WTA i ATP? Nikogo raczej nie zaskoczę, jeżeli stwierdzę, że znacznie więcej wyrównanych spotkań jest u pań. Niespodziewane rozstrzygnięcia w ostatnich turniejach dobrze obrazują to co się aktualnie dzieje pod banderą WTA. Myślę, że ktoś kto grał overy gemowe mógł się nieźle dorobić po Dubaju, czy Doha. W rywalizacji mężczyzn też zdarzają się wpadki lepszych zawodników i strata seta, ale zdecydowanie rzadziej.

Osobiście w 75% analiz szukam okazji do overa gemowego. Mało co stawiam undery chyba, że gra topowy tenisista z anonimowym graczem. Jeżeli widzisz, że wymiany mogą być bardzo wyrównane lub obie zawodniczki/obaj zawodnicy wyśmienicie serwują to można spokojnie stawiać over, lecz wtedy linia u bukmacherów jest znacznie wyższa niż zazwyczaj. Linia jaką najczęściej spotykam to właśnie wspomniana z przykładu 20.5 gemów. Dlaczego tak jest? Trudno ocenić kiedy padnie przełamanie w pojedynku. Niekiedy jest tak, że brakuje te „pół gema” do zwycięstwa, ale przecież jeżeli brakuje to wiąże się to z przegraną.

Podsumowanie

Myślę, że w underach/overach gemowych tkwi najwięcej pieniędzy w zakładach bukmacherskich. Kursy na takie zdarzenia są wysokie (około 1.83 przy standardowych liniach), nie trzeba się do końca znać na tenisistach, a wystarczy oszacować czy mecz zakończy się gładkim zwycięstwem, czy będzie to wojna do ostatniej piłki. Teoretycznie wszystko wygląda łatwo i przyjemnie, jednak doświadczeni gracze na pewno mogą podzielić się wieloma swoimi przykładami, gdzie brakowało wspomniane „pół gema” i trzeba było uznać wyższość bukmachera.

Jeżeli macie jakieś pytania, wątpliwości lub inne zdanie na temat under/over w tenisie zapraszam do dyskusji pod postem.

Zobacz także

2

Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ArcesJareiden Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jareiden
Użytkownik

Ja bym prosił o wytłumaczenie handicapu gemowego i specyfiki set/mecz, która często pojawia się na zakładach :(