21.03.2016

Pora na bukmachera – #4 Czym jest handicap w tenisie?

Ostatnio pisałem o overach/underach w tenisie, a tym razem na prośbę jednego z czytelników przedstawię kolejne pojęcie, które przyda się w zakładach bukmacherskich, czyli handicap. Czy jest korzystne stawiać na tego typu zdarzenia? Kiedy warto, a kiedy lepiej odpuścić? Zapraszam do przeczytania dalszej części wpisu.

Na początek wypada krótko wyjaśnić co to w ogóle jest handicap. Otóż w prostym tłumaczeniu można powiedzieć, że handicap to „zaliczka” dla słabszego zawodnika. Występuje w dwóch formach – ujemny oraz dodatni. Ujemny jest dla tego teoretycznie lepszego tenisisty, a dodatni tak jak wspomniałem można określić jako „bonus” dla teoretycznie słabszego.

Przykład

Podobnie jak ostatnio posłużę się przykładem, żeby lepiej Wam zobrazować sytuację. Wezmę do tego spotkanie Radwańskiej i Williams z półfinału Indian Wells. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Amerykanki po dwóch setach (6:4 7:6). Przed spotkaniem standardowa linia handicapu wynosiła +/– 5.5 gema.

Załóżmy, że stawiamy na stronę naszej reprezentantki, a jako że przed meczem nie była faworytką mieliśmy na nią dodatni handicap. Teraz trzeba po prostu uwzględnić to w obliczeniach i wszystko będzie jasne. Na początek liczymy ile gemów w rywalizacji wygrała każda z tenisistek:

Radwańska: 4+6=10 gemów

Williams: 6+7=13 gemów

Przy takim końcowym wyniku bez handicapu zakład byłby przegrany, ale jako, że postawiliśmy handicap +5.5 gema na Radwańską ostateczne wyniki prezentują się następująco:

Radwańska: 4+6+5.5=15.5 gema

Williams: 6+7=13 gemów

Jak widać po dodaniu naszej linii wygrywamy! Właśnie o to chodzi w handicapie dodatnim. Jeżeli byśmy postawili w tym przypadku ujemny handicap na Williams byśmy przegrali:

Radwańska: 4+6=10 gemów

Williams: 6+7–5.5=7.5 gema

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przykład wystarczająco obrazuje na jakiej zasadzie działa handicap. Również u firm bukmacherskich pojawiają się handicapy na sety (zazwyczaj +/– 1.5 seta). Zasada jest taka sama, tylko tym razem „pod lupę” bierzemy wygrane partie.

Kiedy warto stawiać na handicapy? Gdy nie chcemy za bardzo ryzykować przy dogach (stawianie na wygraną teoretycznie słabszego zawodnika) lub jesteśmy pewni, że faworyt spotkania zniszczy swojego przeciwnika na korcie. W przypadku wyrównanych pojedynków nie warto stawiać na handicap, lepiej wtedy skorzystać z overa/undera.

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie handicapów lub propozycję na następny wpis z serii zostawcie komentarz!

Zobacz także

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Pora na bukmachera – #4 Czym jest handicap w tenisie?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Jareiden
Użytkownik

Dziękuję <3

wpDiscuz