News
  • Lorem ipsum dolor sit amet.
  • And this one will follow it
  • Finally when it goes out of screen, it will queue again at the end

13.09.2014

Puchar Davisa – kto zwycięży w tym roku?

Jako, że po US Open mamy przerwę w ATP Tour warto wspomnieć o innych zawodach, w których startują tenisiści. Nie trudno się domyślić, że chodzi o Puchar Davisa. W ten weekend odbywają się półfinały tych prestiżowych rozgrywek, gdzie mierzą się Francuzi przeciwko Czechom oraz Szwajcarzy rywalizują z Włochami. Prestiż, czy dodatkowy trening?

Może najpierw krótko przedstawię historię tych zawodów. Wszystko zaczęło się 10 sierpnia 1900 roku. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych rozegrała pojedynek z Wielką Brytanią. Skąd w ogóle wziął się pomysł na Puchar Davisa? Otóż głównie chodziło o rywalizację i chęć walki. Czterech studentów z Harvard University rzuciło wyzwanie swoim rówieśnikom z Wysp Brytyjskich. Pomysłodawcą był Dwight Davis, który sporządził zasady rozgrywek oraz ufundował pierwszą nagrodę – srebrny puchar. W pierwszej edycji zawodów bez problemów zwyciężyli Amerykanie. Z biegiem czasu Davis Cup nabierał rozmachu i coraz więcej państw zgłaszało się do gry.

Kto zgarnął największą liczbę pucharów?

Niekwestionowanymi liderami są reprezentanci USA, którzy wygrali puchar 32. razy. Warto także wspomnieć o Australijczykach, którzy wygrali 15. edycji w ciągu 18. lat (1950-1967). Wracając do „rzeczywistości” i czasów współczesnych w ostatnich latach bardzo dobrze radzą sobie Hiszpanie, zwycięzcy 5 pucharów (od 2000 roku). W dwóch poprzednich latach triumfowali Czesi, jednak trudno sobie wyobrazić, żeby w tym roku udało im się awansować do finału. Po piątkowych meczach przegrywają 0-2 z Francuzami i nie mogą sobie pozwolić już na porażkę. W drugim pojedynku w takim samym stosunku prowadzą Szwajcarzy z Włochami. Najprawdopodobniej to właśnie reprezentacje Szwajcarii i Francji spotkają się w meczu finałowym.

Trochę o panujących zasadach

Jakie zasady panują w Davis Cup? Każda runda składa się z pięciu meczów – cztery single oraz jeden mecz deblowy. W pierwszym dniu rozgrywane są dwa single, następnie debel, a na zakończenie jak łatwo zauważyć mamy kolejne dwa single. Oczywiście tenisiści „wymieniają się” przeciwnikami. Jeśli chodzi o pary deblowe to wcale nie jest powiedziane, że muszą być to gracze występujący w singlu. Jeżeli spotkanie zakończy się 3-0 bądź 3-1 reprezentacje nie muszą rozgrywać pozostałych meczów. Spotkania tak jak w przypadku Wielkich Szlemów toczą się do trzech wygranych setów.

Kto z kim gra? Jakie reguły są stosowane? Kraje podzielone są na grupy, w których rywalizuje się o awans lub jak to jest w przypadku Word Group rozgrywki toczą się o Puchar Davisa. Reprezentacja Polski aktualnie znajduje się w grupie pierwszej, a w tym roku zakończyli udział na drugiej rundzie przegrywając z Chorwatami.

Tegoroczni faworyci

Kto moim zdaniem w tym roku zwycięży i zgarnie trofeum? Jak już wspomniałem najprawdopodobniej w finale zmierzą się Francuzi i Szwajcarzy, a to na pewno gwarantuje nam wielkie emocje. Pojedynki Tsongi z Federerem, czy Wawrinki z Gasquetem powinny być bardzo wyrównane, a co za tym idzie powinny wzbudzać ogromne emocje. Mam nadzieję, że żaden z zawodników nie będzie musiał wycofać się z powodu kontuzji, bo to na pewno zepsuje widowisko. Ostatecznie postawiłbym jednak w kierunku Szwajcarów, którzy także w deblu są bardzo silni. Jeżeli Roger i Stan będą w stanie wygrać choćby po jednym swoim spotkaniu w singlu, w deblu powinni przypieczętować swoje zwycięstwo w Pucharze Davisa. Finał rozgrywek odbędzie się 21-23 listopada.

Zobacz także

Tenisowa broń, czyli jak ważna jest rakieta?
Pierwszy poważny test w tym sezonie – Australian Open 2017

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz